POLECAMY

 

XV edycja konkursu GDYNIA W FOTOGRAFII  Bookcrossing / wymiana książek 

Książki-laureatki Nagrody Literackiej GDYNIA w wypożyczalniach Biblioteki

 

  
Aktualności

31.12
2015

52 Book Challenge w Bibliotece!

52 Book Challenge w Bibliotece!

Pewnie każdy już słyszał o facebookowym wyzwaniu „Przeczytam 52 książki w 2015 roku”. Przyłączyliście się do akcji? Jeśli nie, nie jest jeszcze za późno. Wszystko można nadrobić! 52 książki to raptem jedna na tydzień. Kto ma się wywiązać z zadania jak nie Gdynia?

Pamiętajcie – czytamy wszystko! Od komiksu, przez kryminał, po literaturę naukową. Bez względu na liczbę stron – każda ilość się liczy. Co jest ważne? Żeby nam się podobało, żeby sprawiało przyjemność, żebyśmy się spełniali i rozwijali. Czytamy to, co lubimy! A jeśli nie wiemy, co lubimy, przychodzimy po poradę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni. Pracownicy podpowiedzą, coś wybiorą i pomogą w realizacji zadania. Czy to będą książki-laureatki Nagrody Literackiej Gdynia, bestsellery czy też klasyka – to już zależy od Was, Szanowni Czytelnicy!

Na wytrwałych czeka specjalna niespodzianka! Grupa najaktywniejszych czytelników, która wypożyczy i przeczyta najwięcej książek z naszych zbiorów, otrzyma wyjątkowe nagrody. Czasu jest mnóstwo – rozstrzygnięcie nastąpi w ostatnim kwartale bieżącego roku. Naprawdę warto podjąć wyzwanie!

Pokażmy, że spadek czytelnictwa to mit. Udowodnijmy, że postanowienia noworoczne można spełniać. Mark Zuckerberg czyta. Gdynia też czyta, prawda?

14.04
2015

Podróż do Ukrainy

Podróż do Ukrainy

Filia nr 12 (Chylonia, ul. Opata Hackiego 33) zaprasza dzieci i młodzież w wieku 6-14 lat 14 kwietnia (wtorek) o godz. 16:00 na prezentację multimedialną w wykonaniu wolontariuszki z Ukrainy, Natalii Malynovskiej.

11.04
2015

"Moja biblioteka" - konkurs plastyczny!

"Moja biblioteka" - konkurs plastyczny!

Jak wygląda Filia nr 20 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni oczami najmłodszych czytelników? Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 3-12 lat do udziału w naszym konkursie plastycznym!

10.04
2015

Święto czekolady w bibliotece

Święto czekolady w bibliotece

Zapraszamy dzieci w wieku 6-13 lat na słodkie święto w FIlii nr 12 (Chylonia, ul. Opata Hackiego 33) 10 kwietnia (piątek) o godz. 16:00.

09.04
2015

Cztery pory roku w bibliotece – w wierszu i muzyce

Cztery pory roku w bibliotece – w wierszu i muzyce

Filia nr 1 (Obłuże, ul. Boisko 6) zaprasza 9 kwietnia (czwartek) o godz. 17.00 rodziców z dziećmi do 7 roku życia na zajęcia rytmiczno-muzyczno-taneczne pt. „Cztery pory roku w bibliotece – w wierszu i muzyce”. Zajęcia poprowadzi Katarzyna Janiszewska, nauczyciel rytmiki i tańca.

 

Z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązują zapisy w bibliotece lub pod nr. tel. 58 625 08 16.

09.04
2015

Wierszyki, bajeczki i zagadeczki z Tomaszem Waberskim

Wierszyki, bajeczki i zagadeczki z Tomaszem Waberskim

9 kwietnia (czwartek) o godz. 10.40 w Filii nr 18 (Chylonia, ul. Kartuska 20B) odbędzie się spotkanie autorskie z Tomaszem Waberskim. Początkujący poeta, absolwent Politechniki Gdańskiej, znany z ról epizodycznych w kilku znanych filmach (np. „Linia życia”, „Układ zamknięty”, „Wałęsa”). W wolnych chwilach tworzy pełne humoru wiersze, bajki i zagadki dla dzieci.

 

08.04
2015

Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem

Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem

Z okazji 80-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni gościmy  pisarzy-czytelników naszej biblioteki. 8 kwietnia (środa) o godz. 11.30 zapraszamy do Filii nr 10 (Wzgórze św. Maksymiliana, Biskupa Dominika 3) na spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel, muzykiem, pedagogiem, autorką książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej, członkiem Polskiej Sekcji IBBY. Wysłuchamy ciekawej opowieści o słynnym gdańskim astronomie, Janie Heweliuszu.

 

07.04
2015

Jestem eko(logiczny) – zmieniam nawyki, nie klimat!

Jestem eko(logiczny) – zmieniam nawyki, nie klimat!

Nasza planeta jest w naszych rękach, więc dbajmy o nią!

Filia nr 11 (Mały Kack, ul. Łowicka 51) zaprasza w kwietniowe wtorki o godz. 15.00 na warsztaty plastyczne na podstawie książki " W przyjaźni z przyrodą". Dowiemy się, co można zrobić ze "śmieci", np. z przeczytanych gazet, kubków po jogurcie, zakrętek od butelek itp.

03.04
2015

Świąteczne warsztaty

Świąteczne warsztaty

Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat wraz z rodzicami do Filii nr 12 (Chylonia, ul. Opata Hackiego 33) na świąteczne warsztaty 3 kwietnia (piątek) o godz. 15:30.

03.04
2015

Rodzice czytają dzieciom w Gdyni

Rodzice czytają dzieciom w Gdyni

Filia nr 10 (Wzgórze św. Maksymiliana, ul. Bpa Dominika 3) zaprasza całe rodziny w piątki 3 i 10 kwietnia o godz. 17.00 na wspólne czytanie ulubionych bajek. Razem uczcimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który obchodzimy 2 kwietnia. Czekają na nas zagadki literackie dla małych i dużych (sprawdzimy wiedzę rodziców!) i zabawy plastyczne. Mile widziane bajkowe stroje!

02.04
2015

Dzień Książki dla Dzieci

Dzień Książki dla Dzieci

Filia nr 1 na Obłużu (ul. Boisko 6) zaprasza dzieci kochające książki 2 kwietnia (czwartek) o godz. 17.00 na obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Tego dnia w bibliotece stanie Drzewo Dobrej Książki, na którym osoby odwiedzające bibliotekę będą miały okazję przyczepić liść z tytułem swojej ulubionej bajki. Zapewniamy również zabawy wokół książek i całodzienne seanse głośnego czytania.

02.04
2015

Witraże wiosną malowane

Witraże wiosną malowane

Filia nr 11 (Mały Kack, ul.Łowicka 51) zaprasza w kwietniowe czwartki o godz. 15.00 na warsztaty plastyczne pt. "Witraże wiosną malowane", inspirowane książką "Cztery pory roku".

02.04
2015

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W tym roku jego gospodarzem są Zjednoczone Emiraty Arabskie.

 

Wiele kultur – jedna opowieść

 

„Mówimy wieloma językami i różni nas pochodzenie, ale opowiadamy te same historie”. 

Mimo że przemawiają do nas różnymi głosami i mają inne barwy jedno jest w nich niezmienne: zawiązanie akcji, fabuła i zakończenie.

Istnieją historie, które wszyscy znamy i kochamy. Słuchaliśmy ich w rozmaitych wersjach językowych, opowiadane w różny sposób. Zawsze wśród bohaterów są księżniczki i łajdacy, czarne i białe charaktery, które poprzez wieki dotrzymują nam towarzystwa. Wracają do nas w marzeniach, kołyszą nas do snu. I choć ich głosy zwolna milkną, oni sami wciąż żyją w naszych sercach, prowadząc nas do krainy tajemnic i wyobraźni. Tak oto różne kultury stapiają się w Jedną Historię.

 

02.04
2015

NA KANAPIE Z WŁÓCZKĄ I KSIĄŻKĄ

NA KANAPIE Z WŁÓCZKĄ I KSIĄŻKĄ

Lubisz robótki na drutach, haftowanie lub robótki szydełkowe? A może chcesz się nauczyć dziergania? To nie jest takie trudne! 

Zapraszamy w co drugi czwartek o godzinie 14:00 wszystkich chętnych czytelników, pasjonujących się dzierganiem, do Filii nr 3 (Grabówek, ul. Morska 113) do wspólnego haftowania i szydełkowania. Gwarantujemy spotkania z grupą pasjonatów z tej dziedziny, miłą i ciepłą atmosferę oraz zapewniamy materiały. Zaprezentujemy książki, które pozwolą nam wykonywać coraz bardziej atrakcyjne prace.

Wstęp wolny!

01.04
2015

GDYŃSKI BIZNESMAM 2 W FILIACH MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W GDYNI!

GDYŃSKI BIZNESMAM 2 W FILIACH MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W GDYNI!

Kolejna edycja projektu Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, zachęcającego do rozpoczęcia własnej działalności – Gdyński BiznesMam – startuje już 2 marca i potrwa do 22 kwietnia 2015 r. 6 z 7 szkoleń odbędzie się w filiach bibliotecznych rozmieszczonych w różnych dzielnicach Gdyni. 20 gdyńskich mam, które urodziły dziecko nie dawniej niż 6 lat temu i po urodzeniu nie wróciły do pracy, będzie miało okazję, by dowiedzieć się, m.in. jak się zmotywować, opanować emocje i wykreować wizerunek w mediach. Nie zabraknie porad z zakresu stylizacji i wizażu oraz warsztatów udzielania pierwszej pomocy. Oprócz aspektów przedsiębiorczych, mamy poznają gdyńskie biblioteki – centra kultury i aktywności rodzin.

31.03
2015

Warsztaty OBRAZ + RUCH

Warsztaty OBRAZ + RUCH

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni –partner projektu fundacji TEATR JUNIOR zaprasza gdyńską młodzież do Filii nr 13 (Oksywie, ul. Podchorążych 10A) 31 marca (wtorek) o godz. 17.00 do udziału w warsztatach OBRAZ + RUCH. Interdyscyplinarne zajęcia przybliżą fotograficzny i filmowy dorobek uznanych twórców awangardy, Franciszki i Stefana Themersonów, na podstawie książki pt. ”O stole, który uciekł do lasu”. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z rolą światła, a także dowiedzą się, na czym polega technika animacji poklatkowej oraz jak poruszać przedmiotem, aby stał się bohaterem filmu. Wykorzystując zdobytą wiedzę i umiejętności, wspólnie stworzą krótkie filmy.

Z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązują zapisy pod nr. telefonu: (58) 625-48-24, drogą mailową: filianr13@mbpgdynia.pl lub osobiście w bibliotece.

31.03
2015

Drugie życie gazety

Drugie życie gazety

Wszyscy coś pleciemy, czyli gazetowa wiklina! Zapraszamy amatorów rękodzieła do Filii nr 11 (Mały Kack, ul Łowicka 51) we wtorki o godz. 14.30 na zajęcia, podczas których będziemy wykonywać przedmioty ze starych gazet.

30.03
2015

Wielkanocne spotkanie z koszyczkiem i kurką

Wielkanocne spotkanie z koszyczkiem i kurką

Filia nr 1 (Obłuże, ul. Boisko 6) zaprasza 30 i 31 marca (poniedziałek i wtorek) o godz. 17.00 dzieci do 12 roku życia na warsztaty twórcze ze Świętami Wielkanocnymi w tle. Będziemy ozdabiać wielkanocne koszyczki i wypełniać je jajeczkami, zajączkami, kurkami i kwiatami. Poznamy świąteczne opowieści i zwyczaje na podstawie książki „Bajki wielkanocnego zajączka”.

30.03
2015

Wielkanocne kartki origami

Wielkanocne kartki origami

Filia nr 3 (Grabówek, ul. Morska 113) zaprasza wszystkich cierpliwych, dokładnych i twórczych 30 marca o godz. 17.00 na warsztaty origami. Jest to niezwykła okazja, by miło spędzić wolne popołudnie z dzieckiem i wspólnie stworzyć wielkanocne kartki pod okiem pedagoga, pani Małgorzaty Ossowskiej.

Z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązują zapisy pod nr. telefonu: (58) 627-09-59, drogą mailową filianr3@mbpgdynia.pl lub osobiście w bibliotece.

30.03
2015

Nasze smyki szlifują języki!

Nasze smyki szlifują języki!

Filia nr 13  (ul. Podchorążych 10A) zaprasza dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat w każdy poniedziałek  o godz. 15.00  na naukę języka angielskiego w formie zabawy. Będziemy się uczyć poprzez rozmowy, gry, zabawyi quizy. Ideą projektu jest pokazanie młodym ludziom korzyści płynących z nauki języków obcych, zapoznanie z podstawowymi zwrotami w języku angielskim i zmotywowanie do pokonania trudności w mówieniu i rozumieniu ze słuchu. Zajęcia poprowadzi wolontariusz z Włoch - Mattia Barbetta.

Z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązują zapisy pod nr. telefonu: (58) 625-48-24, drogą mailową: filianr13@mbpgdynia.pl lub osobiście w bibliotece.

30.03
2015

ENGLISH IS FOR YOU! (Język angielski jest dla Ciebie!)

ENGLISH IS FOR YOU! (Język angielski jest dla Ciebie!)

Filia nr 1 (Obłuże, ul. Boisko 6) zaprasza osoby w wieku 50+ w poniedziałki o godzinie 17.00 na spotkania z językiem angielskim. Naukę języka od podstaw poprowadzi anglistka z zawodu i z zamiłowania – Joanna Walenis-Skobyłko.

Z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązują zapisy w bibliotece lub pod nr. tel. 58 625 08 16.

30.03
2015

U progu wiosny

U progu wiosny

O wiośnie - możesz słuchać jak trawa rośnie! Zapraszamy dzieci w poniedziałki o godz. 16.00 do Filii nr 11 (Mały Kack, ul. Łowicka 51) na seanse czytanie wierszy o wiośnie z okazji Światowego Dnia Poezji. Będziemy też odgadywać wiosenne zagadki oraz wspólnie stworzymy wiosenny kolaż.

30.03
2015

Warsztaty radiowego dziennikarstwa obywatelskiego dla nastolatków

Warsztaty radiowego dziennikarstwa obywatelskiego dla nastolatków

Zapraszamy w każdy poniedziałek od godz. 17.00 w Filii nr 18 (Chylonia, ul. Kartuska 20B) na cykl spotkań radiowych dla młodzieży.

Audio-Gdynia to warsztaty dla tych, którzy za pomocą magii dźwięku chcieliby odkryć miasto, jego atrakcje i fascynujących ludzi. Skupimy się na dziennikarstwie obywatelskim oraz technikach radiowych. Wspólnie zajmiemy się tworzeniem podcastów, które uchwycą życie miasta, jego atmosferę i nastroje.


Obowiązują zapisy!

27.03
2015

Legenda o Skarbniku

Legenda o Skarbniku

W marcu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji zapraszamy dzieci i rodziców 27 marca (piątek) o godz. 17.00 do Filii nr 10 (Wzgórze św. Maksymiliana, ul. Bpa Dominika 3) na przedstawienie teatru Kamishibai, którego korzenie sięgają dalekiej Japonii. Ilustracja i słowa bez aktorów, sceny i przygaszonego światła. Polska legenda przeniesiona w świat obrazu. Po przedstawieniu zapraszamy na warsztaty plastyczne.
Z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązują zapisy pod nr. tel. 58 622 18 51 lub na adres e-mail: filianr10@mbpgdynia.pl


 

27.03
2015

Spacer po parkach Gdyni

Spacer po parkach Gdyni

Gdyńska Biblioteka Akademicka (Działki Leśne, ul. Warszawska 47) zaprasza wszystkich miłośników Gdyni 27 marca (piątek) o godz. 17.00 na spotkanie z cyklu „Spacer po parkach Gdyni”. Pani Anna Panasewicz (inżynier ogrodnictwa) zabierze nas na wirtualny spacer po Parku Kilońskim.

27.03
2015

Hop hop, pani Wiosno!

Hop hop, pani Wiosno!

Zapraszamy najmłodsze dzieci do zabaw ruchowych i plastycznych z okazji nadejścia wiosny - już 27 marca (piątek) o godz. 17.00 w Filii nr 2 (Śródmieście, ul. Żeromskiego 36)!

27.03
2015

Wesołe kukiełki

Zapraszamy dzieci do Filii nr 12 (Chylonia, ul. Opata Hackiego 33) 27 marca (piątek) o godz. 16:30 na warsztaty plastyczne, podczas których ze zwykłych drewnianych łyżek, włóczek, skrawków różnobarwnych materiałów, koralików, cekinów, tasiemek i piórek stworzymy efektowne i oryginalne kukiełki.

27.03
2015

LA TERRA D‘ITALIA

LA TERRA D‘ITALIA

Filia nr 13  (ul. Podchorążych 10A) zaprasza  dorosłych w każdy piątek  o godz. 17.00  na bezpłatną naukę języka włoskiego na poziomie podstawowym. Zajęcia będą łączyć naukę z rozmowami na temat kultury i tradycji Włoch. Spotkania poprowadzi Mattia Barbetta, wolontariusz z Włoch.

Z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązują zapisy pod nr. telefonu: (58) 625-48-24, drogą mailową: filianr13@mbpgdynia.pllub osobiście w bibliotece.

27.03
2015

Filcowe cuda

 Filcowe cuda

Serdecznie zapraszamy od 2 do 31 marca 2015 r. (z wyjątkiem śród, soboty 7 i 21 marca oraz niedziel) o godz. 15.30 do Filii nr 11 (mały Kack, ul. Łowicka 51) na warsztaty plastyczne  "Filcowe cuda", inspirowane dziecięcą poezją. Będziemy tworzyć, słuchając wybranych wierszy polskich poetów.

Komunikaty

 

 

Szanowni Czytelnicy!

Informujemy, że 4 kwietnia 2015 r. oraz 2 maja 2015 r. biblioteki będą nieczynne!

Za utrudnienia przepraszamy!

 

***
 

Szanowni Czytelnicy!

Przypominamy, że w niektórych naszych placówkach dostępne jest Wi-Fi. Z bezprzewodowego Internetu skorzystać można w Czytelni Naukowej oraz Gdyńskiej Bibliotece Akademickiej. Zapraszamy!

 

***

 

Szanowni Czytelnicy!

Uprzejmie informujemy, że Filia nr 1 (Obłuże), Filia nr 2 (Śródmieście), Filia nr 3 (Grabówek), Filia nr 4 (Pogórze), Filia nr 6 (Cisowa), Filia nr 7 (Działki Leśne), Filia nr 8 (Pustki Cisowskie), Filia nr 9 (Witomino Leśniczówka), Filia nr 10 (Wzgórze Św. Maksymiliana), Filia nr 11 (Maly Kack), Filia nr 12 (Chylonia), Filia nr 13 (Oksywie), Filia nr 15 (Śródmieście), Filia nr 16 (Działki Leśne), Filia nr 18 (Chylonia) oraz Filia nr 20 (Dąbrowa) w 2015 r. będą czynne w godzinach 10:30-15:00 w następujące soboty:

 • 17, 31 stycznia
 • 14, 28 lutego
 • 14, 28 marca
 • 11, 25 kwietnia
 • 9, 23 maja
 • 13, 27 czerwca
 • 11, 25 lipca
 • 8, 22 sierpnia
 • 5, 19 września
 • 10, 24 października
 • 7, 21 listopada
 • 5, 19 grudnia

Filia nr 5 (Witomino), Filia nr 14 (Karwiny), Wypożyczalnia Centralna (Śródmieście), Wypożyczalnia Naukowa (Wzgórze Św. Maksymiliana) oraz Czytelnia Naukowa (Wzgórze Św. Maksymiliana) są czynne w każdą sobotę w godzinach 9:00-15:00.

Gdyńska Biblioteka Akademicka (Działki Leśne) jest czynna w każdą sobotę w godzinach 10:30-15:00.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

***

 

DOTACJA INSTYTUTU KSIĄŻKI

 

Mamy przyjemność zakomunikować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni otrzymała dotację z Instytutu Książki w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”, dzięki czemu możliwe stało się kupno sprzętu komputerowego oraz modernizacja infrastruktury teleinformatycznej w Bibliotece.
Zakup komputerów oraz elementów infrastruktury teleinformatycznej dofinansowano ze środków Instytutu Książki.
 

 

 

 

***

 

Przypominamy, że od marca obowiązuje nowy Regulamin Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, z którym zapoznać można się tutaj.

 

Zgodnie z jego postanowieniami:

- jednorazowo można wypożyczyć nie więcej niż cztery woluminy na okres nieprzekraczający 30 dni (§ 4, p. 4)

- Biblioteka pobiera opłaty w wysokości 0,20 zł za każdy dzień przekroczenia terminu zwrotu jednego wypożyczonego egzemplarza każdego z mediów, plus poniesione koszty za wysłanie monitów. (Załącznik nr 1 do Regulaminu)

 

Za przestrzeganie terminu zwrotu dziękujemy!